Bydlení mimo civilizaci s fotovoltaikou a krbovými kamny

Bydlení mimo civilizaci s fotovoltaikou a krbovými kamny

Bydlení mimo civilizaci s fotovoltaikou a krbovými kamny


Také se zamýšlíte nad tím, jak ušetřit v dnešní složité době kdejakou korunu? Zvyšování cen potravin a energií nutí mnohé z nás k razantním opatřením, ačkoli nemusíme být přímými viníky této neutěšené ekonomické situace, a uvědomujeme si, že nejvyšší položky v rodinném rozpočtu zaujímá především vytápění či dodávka tepla a výdaje za elektrickou energii či zemní plyn. Jestliže se kupříkladu někdo z městského bytu rozhodne přestěhovat na venkov, aby tu ušetřil, prodá byt a pořídí rekreační nemovitost, má poměrně velké pole působnosti, jak své finanční výdaje za „inkasní platby“ výrazně redukovat.

fotovoltaika na domě

Topení dřevem a vytápění v podlaze – v současné době je stále nejvýhodnější topit dřevem v krbu či krbových kamnech. Je to sice pracnější, zejména co se týče skládání palivového dřeva a manipulace s poleny v průběhu topné sezóny, ale u dřeva máte vždy jistotu, že je k dispozici prakticky nonstop (pokud si jej včas zajistíte). V nouzi nejvyšší lze v lese sbírat i šišky nebo větve či suché kmeny, stále tu máte možnost nějak si poradit, na rozdíl od situace, kdy vám „někdo“ zastaví dodávku zemního plynu či elektřiny.

fotovoltaické panely

Fotovoltaika – být zcela nezávislý na okolí, zejména na státu a elektrifikované soustavě, je ostrovní fotovoltaika. Je to systém, kdy výkon solárních panelů plně dostačuje pokrýt dobíjení akumulátorů i v méně příznivém období. Spolu s topením v krbu je fotovoltaika dobrou volbou všude tam, kde se chcete vyhnout inženýrským sítím, a chcete bydlet třeba celoročně pouze na chatě v rekreační oblasti. A bydlení v takových místech vám může zcela změnit váš život, kdy si uvědomíte skutečné životní hodnoty.

Vlastní studna – neměli bychom zapomenout na vlastní zdroj pitné vody. Ten si zajistíte z kopané či vrtané studny, což by neměl být problém, pokud budete mít k dispozici dostatečně vydatný pramen. Odběr vody z vrtané studny zajistíte pomocí ponorného čerpadla, zapojeného na ostrovní fotovoltaický systém.

About devene