Jak šly roky s koronavirem

Jak šly roky s koronavirem

Jak šly roky s koronavirem


Je to už téměř čtyři roky, co přišla do naší země epidemie koronaviru. Na tu dobu samozřejmě nikdo nevzpomíná rád. Vypukla všeobecná panika, lidé hromadně vykupovali respirační ochranné pomůcky, dezinfekce, toaletní papír, konzervy, těstoviny. Mezi lidmi vládl strach, nikdo nevěděl, co bude dál, jak moc je nemoc nebezpečná a co se stane.

virus

Tenrkát přišli velmi rychle nejrůznější opatření. Uzavření obchodů a služeb, veřejných služeb, jako byly třeba knihovny, uzavření škol, školek. Spoustu lidí najednou nechodilo do zaměstnání nebo měli nařízený home office. Jakýkoliv kontakt s nakaženým byl velmi přísně hlídán. Pokud u vás nemoc propukla, měli jste nařízenou desetidenní karanténu, během které jste nemohli přijít do styku s nikým. Testy na pozitivitu koronaviru se prováděly jen na velmi málo místech a pokud se chtěl někdo otestovat bez žádanky, zaplatil si i částku přes dva tisíce.

A jak vypadá situace dnes, poté, co uběhlo několik let? Coronavirus tu s námi je stále. V posledních měsících opět rostly počty nakažených, ale nyní už to nikoho příliš nevzrušuje. Už nepanují žádná nařízení, jako nošení respirátorů nebo dvoumetrové rozestupy. Dokonce není ani povinně při onemocnění nařízená karanténa.

smajlíl

Pokud máte podezření, že jste nakaženi coronavirem, nemusíte se nechávat testovat někde v nemocnici. Můžete si udělat antigenní test doma. Stojí jen pár korun a seženete ho v každé lékárně.

Covid pořád samozřejmě představuje nebezpečí, hlavně pro ohrožené skupiny, jako jsou senioři nebo chronicky nemocní lidé. Ale naučili jsme se s ním postupně žít. Bereme ho dnes jako chřipku, nebo podobné onemocnění. Nezapomeňte ale, že opatrnost je stále na místě. Vyhýbejte se kontaktům s nakaženými, umývejte a dezinfikujte si ruce, posilujte co nejvíce svou imunitu.

Nicméně můžeme být rádi, že to nejhorší ve spojitosti s koronavirem už máme nejspíš za sebou.

About devene