Vznikne závislost u každého?

Vznikne závislost u každého?

Vznikne závislost u každého?


Co nás vlastně táhne k závislostem a jsou v dnešní době různé typy závislostí častější než dříve? Závislost je vlastně naprosto přirozený důsledek užívání a využívání některých látek nebo předmětů. Jedná se totiž i procesy v mozku, které zajistí, že cítíme příjemné pocity. Takže, pokud se k nějaké takové látce dostaneme v době, kdy nám není zrovna dvakrát nejlépe, je pro nás přirozené vyhledávat takové činnosti, které nás ke štěstí vedou. Závislost pak může vznikat téměř na čemkoli, jen některé látky a činnosti jsou pro to typičtější. Jako jedny z naprosto nejznámějších můžeme vyjmenovat drogy.

muž s dýmkou

Látky jako kokain, heroin, alkohol, ale i tabák mohou způsobovat psychickou (již výše popsanou), ale i fyzickou závislost. Ta fyzická se projeví nejen nepříjemnými pocity, když drogu nedostanete, ale celým spektrem fyzických projevů, které se souhrnně označují jako abstinenční syndrom. V historii naší společnosti je doslova zakořeněno užívání alkoholu i tabáku. Je tomu i přesto, že se většina dnešních odborníků shoduje, že pokud by byl alkohol vynalezen dnes, pravděpodobně by, jako látka vytvářející závislost, byl velmi rychle zakázán. Je to ale důvod k tomu, abychom se všichni stali abstinenty?

vodní dýmka

Pravděpodobně se to takto jednoduše říci nedá. Víme z vlastní zkušenosti, že i alkohol můžeme využívat s mírou a nestát se tak otroky jeho vlivu. Ovšem neplatí to pro každého. Proto je asi nejvhodnější říci, že je to individuální a ten, kdo se na jeho využívání necítí, by se k tomu neměl cítit ani nucen. Další příjemnou záležitostí je kouření, například voní dýmky. Jedná se pak o exotičtější záležitost a pro někoho i koníček. Nalézt ale to správné vybavení, jako například těsnění na vodní dýmku. Zkrátka, to, co nás dělá šťastnými a nikoli nesvobodnými, je pro náš život přínosné a nemusíme se za nic stydět.

About devene