Elektrikář zreviduje i spotřebiče v domácnosti

Elektrikář zreviduje i spotřebiče v domácnosti

Elektrikář zreviduje i spotřebiče v domácnosti


Když se řekne revize elektrických zařízení, mnozí z vás ihned budou mít na mysli zásuvky, vypínače, jističe a elektrické vodiče ve zdi, což jsou typické prvky elektroinstalace mimo běžný prodej elektrických spotřebičů. Je vám jasné, že tato zařízení by elektrikář měl kontrolovat, což je plně v jeho kompetenci. Možná vás ale nenapadne nechat prověřit docela obyčejnou žehličku, pračku, sekačku na trávu nebo kávovar. Spotřebiče se přece nakupují v běžných obchodech a každý zákazník je tu obeznámen s jejich správným využíváním, a je také za jejich chod plně odpovědný.

prodlužovací kabel

Z hlediska běžného využití spotřebičů je sice jejich majitel či provozovatel odpovědný, ale to neznamená, že i při šetrném zacházení nebude docházet k jejich stárnutí a s tím souvisejícím potížím. Například u mixéru se může přepálit vinutí elektromotoru, může při přehřátí přístroje dojít uvnitř ke zkratu atp.

šňůra do zásuvky

Přepálené a proříznuté přívody – co je však skutečný průšvih, jsou skryté závady na přívodních kabelech. Zdánlivě nenápadná závada, kterou podceníte nebo ji přehlédnete. Přívody jsou pohyblivé vodiče, kudy vede buď od transformátoru v zásuvce nízké napětí, anebo tu transformátor není a šňůrou prostupuje 230 V. V prvním případě nejde u poškozených šňůr o nebezpečnou závadu, která nikomu neublíží a nezpůsobí ani nebezpečný požár, jsou to například stolní lampičky, přívody k napájení notebooku či nabíječky mobilních telefonů.

Horší je ten druhý případ, kdy vás obnažená izolace vodičů může i usmrtit. Nebezpečnou situací je například práce s tyčovým mixérem, kdy se šňůra propálí od plamene na sporáku, šňůra od toustovače, od mixéru, rychlovarné konvice a v dílně od kotoučové pily, sekačky na trávu nebo úhlové brusky.

Elektrikář z Prahy 7 Technologie budov vám v domácnosti prověří všechny tyto nebezpečné jevy a upozorní vás třeba i na jisté zásady používání spotřebičů, aby k takovým jevům příště nemohlo dojít.

About devene